Connect with us

Media

Aktor z ”Kleru” ujawnił księdza pedofila. Biskup napisał list do wiernych


Diecezja Opolska wysłała zawiadomienie do prokuratury w sprawie księdza podejrzewanego o pedofilie w parafii świętego Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich. Chodzi o historię, którą Arkadiusz Jakubik opowiedział po premierze filmu ”Kler”. Jego kolega z rodzinnej miejscowości miał być wykorzystywany seksualnie przez księdza kiedy był ministrantem. To właśnie pokrzywdzonemu aktor zadedykował swoją rolę.


W niedzielę we wszystkich parafiach na Opolszczyźnie odczytywany jest list biskupa Andrzeja Czai. Duchowny pisze wprost o aktualnie trzech badanych przypadkach molestowania seksualnego dzieci przez księży i o sześciu zakończonych postępowaniach, w których duchowni okazali się być winni.

Biskup zwrócił się też do wiernych, żeby nie bali się zgłaszać do kurii swoich podejrzeń. Jak podkreślił, nie można takich spraw przemilczać, a każdy pokrzywdzony zasługuje na wsparcie.


Diecezja zapewnia, że każdy z ujawnionych przypadków zgłosi też do Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie.

”Kler” bije rekordy oglądalności 

Film Wojciecha Smarzowskiego w ciągu tygodnia prawie podwoił swoją rekordową oglądalność z weekendu. Kler” obejrzało w polskich kinach 1,73 mln widzów. Spośród polskich filmów najlepiej w pierwszych kilka dni po premierze oglądały się „Listy do M. 3″ (775 817 widzów).

Fabuła filmu „Kler” przedstawia trzech księży katolickich – skupionego na karierze pracownika kurii w wielkim mieście (Jacek Braciak), wiejskiego proboszcza żyjącego w stałym związku z kobietą (Robert Więckiewicz) i oskarżonego przez parafian o pedofilię, który także ma swoją tajemnicę (Arkadiusz Jakubik). Smarzowski przedstawia także żyjącego w luksusie arcybiskupa Mordowicza, który jest blisko związany z rządzącymi krajem i wywiera bezpośredni wpływ na krajową politykę (Janusz Gajos).
Portal Ploti.pl nie odpowiada za dodane treści. Treści dodawane są przez użytkowników poprzez opcję "Dodaj". Ploti.pl nie przechowuje danych użytkowników, którzy dodali treści na stronę. Nie weryfikujemy informacji dodanych przez użytkowników oraz nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne naruszenie praw autorskich. Jeśli z jakiegoś powodu uważasz, że treść na portalu Ploti.pl nie powinna się tu znaleźć, skorzystaj z opcji "zgłoś artykuł". Jeśli Twoje zgłoszenie zostanie rozpatrzone jako naruszenie to artykuł zostanie niezwłocznie usunięty.


Pozostałe w Media

TOP 5 TYGODNIA

Na górę