Connect with us

Media

CBOS sprawdził, ile Polacy potrzebują pieniędzy, aby przeżyć miesiąc. Wyniki są zaskakujące


Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło badania, aby sprawdzić, ile pieniędzy potrzebują Polacy, aby przeżyć miesiąc w swom kraju. Wyszło, że na zapewnienie „podstawowych potrzeb” wystarczy 1467 złotych miesięcznie.

CBOS zbadał jaki dochód netto („na rękę”) na osobę wystarcza Polakom na zaspokojenie podstawowych potrzeb, jaki umożliwia życie na średnim poziomie, a jaki pozwala na dostanie życie. Według badań na zaspokojenie podstawowych potrzeb wystarcza 1467 złotych.

Zarobki w Polsce


Na przeżycie miesiąca na średnim poziomie potrzeba już 2317 złotych (mediana 2000 zł), a dobrej jakości życie w dostatku można mieć zarabiając netto 3605 złotych (mediana 2500 zł). – Według danych GUS-u przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na osobę wyniósł w 2017 roku 1598 zł, czyli sytuuje się między dochodem pozwalającym na zaspokojenie jedynie podstawowych potrzeb a dochodem umożliwiającym życie na średnim poziomie. Generalnie można zauważyć, że im wyższy poziom zaspokojenia potrzeb omawiali respondenci, tym większa była rozpiętość podawanych przez nich dochodów (rozstęp) oraz ich rozproszenie (odchylenie standardowe) – pisze w swoim opracowaniu Małgorzata Omyła-Rudzka.

Aspiracje zawodowe Polaków


W badaniu sprawdzono również aspiracje dochodowe w wybranych typach gospodarstw domowych. Jednoosobowe gospodarstwa zadeklarowały, że podstawowe potrzeby zapewnia dochód w wysokości 2000 złotych. Średni poziom to już dwa razy więcej – 4000. Omyła-Rudzka zaznacza, że w ostatnich latach oczekiwane przez Polaków zarobki gwałtownie wzrosły.

Portal Ploti.pl nie odpowiada za dodane treści. Treści dodawane są przez użytkowników poprzez opcję "Dodaj". Ploti.pl nie przechowuje danych użytkowników, którzy dodali treści na stronę. Nie weryfikujemy informacji dodanych przez użytkowników oraz nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne naruszenie praw autorskich. Jeśli z jakiegoś powodu uważasz, że treść na portalu Ploti.pl nie powinna się tu znaleźć, skorzystaj z opcji "zgłoś artykuł". Jeśli Twoje zgłoszenie zostanie rozpatrzone jako naruszenie to artykuł zostanie niezwłocznie usunięty.


Pozostałe w Media

Na górę