Connect with us

Życie

Czego lepiej nie mówić w pracy?


Praca to drugie miejsce (zaraz po domu), gdzie spędzamy mnóstwo czasu. Dlatego tak ważna jest atmosfera, która tam panuje. Zależy ona nie tylko od współpracowników, ale także od nas samych. Mamy ogromny wpływ na to, jak będzie nam się współpracowało z innymi i jak będziemy postrzegani.

Wszystko opiera się na budowaniu relacji. Jeżeli chcemy zdobyć w pracy dobrą opinię i szacunek pozostałych, konieczny jest kontakt. Usuwanie się w cień na pewno nie pomoże. Raczej może wywołać odwrotny efekt. Ale to nie znaczy, że mamy być przesadnie wylewne i opowiadać o każdym szczególe ze swojego życia. Specjaliści wskazują na tematy, których lepiej nie poruszać w środowisku pracowniczym. Są to poglądy polityczne, życie seksualne (nasze i innych ludzi), kompetencje pozostałych pracowników, chęć zmiany pracy, opinia na temat szefa, zarobki, stosunek do pracy czy szaleństwa młodości. Generalnie wszystko co związane z opiniami na drażliwe tematy, pieniędzmi i wstydliwymi sytuacjami, lepiej pomijać.


Jak się okazuje, są jeszcze konkretne zdania, których powinnyśmy unikać. Nie przysporzą nam one dobrej opinii. Mogą bardzo zaszkodzić, ponieważ niektórzy posądzą nas o brak profesjonalizmu, a inni o brak dojrzałości.

O które zdania chodzi? Sprawdź.

„To niesprawiedliwe”

To zdanie jest często nadużywane. Bardzo często nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy coś faktycznie jest niesprawiedliwe, gdyż nie możemy znać wszystkich okoliczności danej sytuacji oraz motywów, które kimś kierują. Nikt z nas nie jest wszechwiedzący. Są oczywiście zdarzenia, które są jawnie niesprawiedliwe, ale posługiwanie się tym zdaniem pod wpływem emocji, nie sprawi, że zostaniemy odebrani na poważnie. Zamiast mówić „To niesprawiedliwe”, lepiej powiedzieć coś w tym stylu: „Nie rozumiem twojej decyzji. Czy możesz mi wyjaśnić, jakie powody za nią przemawiają?”.

„Nie mogę”

Brzmi zupełnie jak u rozpieszczonego dziecka. Jak podaje portal kobieta.wp.pl „Nie mogę” może zostać odebrane jako „Nie chcę”. Faktycznie, jeżeli mamy z czymś problem, lepiej powiedzieć otwarcie, o co chodzi i poprosić o pomoc. Powodów dla „nie mogę” może być wiele i to zdanie wywoła szereg domysłów, których powinno się unikać dla własnego dobra.


„Zrobię to za chwilę/za minutę”

Jeżeli wiesz dobrze, że się nie wyrobisz w tym czasie, nigdy nie wypowiadaj tego zdania. Postaraj się realnie oszacować, jak długo będziesz pracować nad zadaniem. Normalny szef będzie potrafił ocenić, czy to możliwe w takim przeciągu czasu czy nie. Mówiąc, że coś będzie za chwilę, wprowadzasz przełożonego w błąd. Czasami wypowiadamy takie zdanie pod wpływem stresu, emocji czy bezwiednie. W pracy należy ugryźć się w język. Powiedz lepiej, że zadanie postarasz się zrobić jak najszybciej albo nie zajmie ci ono dużo czasu.

„Zawsze robiliśmy to inaczej”

To zdanie nie ma najmniejszego sensu, ponieważ wszyscy wiedzą, jak coś było robione. Zmiana nie jest wprowadzana bez powodu – widocznie uznano, że tak będzie lepiej. W pracy – chcąc nie chcąc – musimy dostosować się do panujących reguł. Oczywiście zawsze można porozmawiać na temat wątpliwości. Dobry szef na pewno doceni wyważone, poparte logicznymi argumentami uwagi.

„To nie moja wina”


Czasami jest w nas słuszne poczucie krzywdy, że zostaliśmy o coś niesprawiedliwe posądzeni, ale „To nie moja wina” brzmi bardzo infantylnie. Po pierwsze najpierw lepiej się upewnić, czy faktycznie nie było w tym naszej winy. Może po prostu nie dostrzegłaś błędu? Przeanalizuj sytuację. Jeżeli wiesz na pewno, że nie była to twoja wina, powiedz, co za tym przemawia. Mów o faktach – wtedy będziesz odbierana profesjonalnie. Unikaj takich sloganów.


Portal Ploti.pl nie odpowiada za dodane treści. Treści dodawane są przez użytkowników poprzez opcję "Dodaj". Ploti.pl nie przechowuje danych użytkowników, którzy dodali treści na stronę. Nie weryfikujemy informacji dodanych przez użytkowników oraz nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne naruszenie praw autorskich. Jeśli z jakiegoś powodu uważasz, że treść na portalu Ploti.pl nie powinna się tu znaleźć, skorzystaj z opcji "zgłoś artykuł". Jeśli Twoje zgłoszenie zostanie rozpatrzone jako naruszenie to artykuł zostanie niezwłocznie usunięty.


Pozostałe w Życie

Na górę