Connect with us

Media

Dramat matki. Tak żyje pani Krystyna z niepełnosprawnym synem!


W dachu są takie dziury, że pięść można wystawić. Gdy pada deszcz, woda spływa po zagrzybionych ścianach. Z każdym tygodniem stuletnia chata coraz bardziej się rozpada i tylko patrzeć, kiedy zupełnie się zawali. W takich warunkach mieszka Krystyna Kielar (52 l.), opiekująca się niepełnosprawnym synem Kamilem (25 l.). – Tylko miłość do dziecka trzyma mnie jeszcze przy życiu – mówi załamana samotna matka z Jodłówki na Podkarpaciu.

Kamil urodził się jako pełnosprawny chłopczyk. Gdy miał trzy lata, ujawniła się cała lista ciężkich i nieuleczalnych chorób: podkorowy zanik mózgu, epilepsja i dystonia. Ta ostatnia powoduje, że Kamil ma stale napięte mięśnie, a jego ręce oraz głową są powyginane w nienaturalny sposób. 25-latek zupełnie nie mówi, ale gestami i mimiką komunikuje się ze światem.

– Jest zupełnie zdany na moją opiekę. Muszę go karmić, ubierać, zakładać pieluchy – mówi matka. Ze swoim cierpieniem jest zupełnie sama. – Choroba czasem rodzinę jednoczy albo niszczy. Mnie spotkało to drugie – mówi pani Krystyna. – Nie mam znikąd żadnego wsparcia, ani pomocy. Mąż opuścił mnie zaraz po urodzeniu dziecka i nigdy się nami nie interesował. Wolał alkohol.


Kobieta utrzymuje się z zasiłku. To ok. 1400 zł, z czego ponad 500 zł idzie na leki. Wystarczy na skromne jedzenie i używane ubrania. – Jeszcze opłaty i po pieniądzach – dodaje kobieta.

Przeraża ją stan domu. Pytała w gminie, ale usłyszała odpowiedź, że nie ma mieszkań socjalnych. – Pisałam nawet do premier Szydło, ale przyszli urzędnicy i powiedzieli, że mogą mi dać tylko jednorazowo 1000 zł. Podziękowałam, bo co ja za to zrobię? – rozkłada ręce matka. Do remontu dom się nie nadaje, bo już dawno temu fachowcy orzekli, że budynek jest tylko do rozbiórki. Gospodyni szpary uszczelnia watą i gliną.

– Walczę z biedą, ale nie mam już sił. Nie chodzi mi o mnie. Marzę tylko o tym, że choć troszkę poprawię los syna. On i tak bardzo cierpi. A tu przecież, nie mamy nawet łazienki – ociera łzy pani Krystyna. Kobieta, choć ledwo wiąże koniec z końcem, jest bardzo zaradna. Dała nawet radę kupić trochę pustaków. To jednak za mało, by rozpocząć budowę. Liczy, że może znajdzie się choć jedna osoba, która zechce ich wspomóc.

Znajomy rodziny założył zbiórkę dla niepełnosprawnego Kamila. Każdy, kto chce wpłacić jakąś kwotę może to zrobić poprzez stronę: https://pomagam.pl/kamilkielar.Portal Ploti.pl nie odpowiada za dodane treści. Treści dodawane są przez użytkowników poprzez opcję "Dodaj". Ploti.pl nie przechowuje danych użytkowników, którzy dodali treści na stronę. Nie weryfikujemy informacji dodanych przez użytkowników oraz nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne naruszenie praw autorskich. Jeśli z jakiegoś powodu uważasz, że treść na portalu Ploti.pl nie powinna się tu znaleźć, skorzystaj z opcji "zgłoś artykuł". Jeśli Twoje zgłoszenie zostanie rozpatrzone jako naruszenie to artykuł zostanie niezwłocznie usunięty.


Pozostałe w Media

Na górę