Connect with us

Media

Górnicy ostrzegają uratowanych chłopców z Tajlandii!


Ocalenie 12 chłopców i ich trenera w jaskini Tham Luang w Tajlandii przypomina to, co wydarzyło się osiem lat temu w Chile. Wtedy 33 górników spędziło pod ziemią 68 dni. Teraz ostrzegają oni chłopców przed potencjalnymi skutkami międzynarodowego zainteresowania akcją ratunkową.


62-letni Luis Urzua, który kopalnię w Chile w 2010 roku opuścił jako ostatni, poradził uratowanym, aby trzymali się swoich rodzin i nie dali się porwać ofertom finansowym, które wkrótce zaczną napływać. – Ci chłopcy i ich rodziny nie są w stanie poradzić sobie z nagłą sławą i zainteresowaniem. My sobie nie poradziliśmy, a przecież jesteśmy dorośli – ocenił górnik, który osiem lat temu był uznawany za przywódcę górników.

– Ważne, żeby do swojego dawnego środowiska wracali powoli, bo obecnie są po traumatycznych przeżyciach i osłabieni psychicznie – zaznaczył Urzua, radząc uratowanym, aby swoją historię opowiedzieli dopiero wtedy, gdy poczują się na to gotowi. Jak dodał, codziennie modli się za chłopców i ich rodziny. – Mam nadzieję, że pewnego dnia, za kilka lat, będą w stanie podzielić się swoimi przeżyciami, bo to historia o wierze i nadziei – powiedział Urzua.

Chilijczyk pochwalił postępowanie władz Tajlandii, które nie podały nazwisk chłopców do wiadomości publicznej i zarządziły kwarantannę w szpitalu, do którego zostali przewiezieni.

„Wszystko się zmieniło”


Z relacji byłych górników wynika, że wielu z nich nie poradziło sobie z ciężarem sławy. Część rozstała się z partnerkami, zaczęła cierpieć na zaburzenia psychiczne, wielu zmaga się z biedą i bezrobociem. – Cierpię z powodu stanów lękowych, dziś wróciłem do terapeuty – powiedział agencji Reutera Omar Reygadas.
[su_note note_color=”#b5ffbc”]

Wygraj Iphone 8 64 GB!

Wystarczy, że wyślesz SMS o treści

AVR.PLOTI na numer 92505

Mamy dzisiaj do rozdania cztery nowe Iphony 8!

Nie czekaj! Zagraj teraz!

 

Firma Apple nie jest sponsorem nagrody. Zdjęcia Iphone jest zdjęciem poglądowym w celu ukazania nagrody rzeczowej. Organizatorem konkursu jest Global Ltd. LeakNews Co. Portal Ploti.pl zapewnia miejsce pod reklame sponsorowana konkursu i nie ma wpływu na przebieg konkursu.

[/su_note]
Jorge Galleguillos przypomniał, że sam stał się celebrytą zapraszanym do Hollywood, Watykanu, Izraela i chilijskiego pałacu prezydenckiego. – Wszystko się zmieniło. W jednym momencie wszyscy o tobie mówią – wspomina 64-latek. – Prasa, telewizja, pierwsze strony gazet, a później… pustka – dodał. – Obiecano nam wiele, a potem porzucono. Dziś zapomniano o nas. Mam nadzieję, że im się to nie przydarzy – wspominał.

Uwolnienie 33 górników w 2010 roku z kopalni złota na północy Chile było bezprecedensową akcją śledzoną przez media na całym świecie.
Portal Ploti.pl nie odpowiada za dodane treści. Treści dodawane są przez użytkowników poprzez opcję "Dodaj". Ploti.pl nie przechowuje danych użytkowników, którzy dodali treści na stronę. Nie weryfikujemy informacji dodanych przez użytkowników oraz nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne naruszenie praw autorskich. Jeśli z jakiegoś powodu uważasz, że treść na portalu Ploti.pl nie powinna się tu znaleźć, skorzystaj z opcji "zgłoś artykuł". Jeśli Twoje zgłoszenie zostanie rozpatrzone jako naruszenie to artykuł zostanie niezwłocznie usunięty.


Pozostałe w Media

Na górę