Connect with us

Media

Masz długi? Jest dobra wiadomość! Przedawnienie długów idzie o krok dalej


– Nowelizacja wprowadza wiele rzeczy korzystnych dla konsumentów i dla dłużników. Dochodzenie roszczeń, które są przedawnione co do zasady nie będzie dopuszczalne na drodze sądowej. Przy czym ustawa przewiduje, że w pewnych wyjątkowych okolicznościach, będzie to możliwe – mówił w programie #RZECZoPRAWIE mec. Bartosz Wyżykowski, dyrektor w biurze Rzecznika Finansowego.


– Z drugiej strony skraca terminy przedawnienia. Ogólny termin przedawnienia, który wynosił 10 teraz będzie wynosił 6 lat. Ten termin dot. zarówno dochodzenia jak i egzekwowania roszczeń – dodał.

Ekspert przypomniał, że z perspektywy roszczeń przedsiębiorców kierowanych wobec konsumentów mieliśmy okres 3 lat i nie ulega on zmianie.

– Ten okres 6 lat też nie jest bezwzględny. Wierzyciel może go przerwać wszczęciem postępowania egzekucyjnego. Jest to czynność, która zmierza do zaspokojenia roszczenia – powiedział.


– W momencie, w którym komornik wyda prawomocne postanowienie o umorzeniu, to od tego momentu liczymy te 6 lat na nowo – mówił dalej.

Zdaniem prawnika jest to logiczne, ponieważ wierzyciel nie zwlekał z dochodzeniem swojej należności.

– Dłużnik zawsze miał możliwość złożyć zarzut przedawnienia. Dziś ustawa idzie o krok dalej – podsumował.
[su_note note_color=”#b5ffbc”]

Wygraj Iphone 8 64 GB!

Wystarczy, że wyślesz SMS o treści

AVR.PLOTI na numer 92505

Mamy dzisiaj do rozdania cztery nowe Iphony 8!

Nie czekaj! Zagraj teraz!

 

Firma Apple nie jest sponsorem nagrody. Zdjęcia Iphone jest zdjęciem poglądowym w celu ukazania nagrody rzeczowej. Organizatorem konkursu jest Global Ltd. LeakNews Co. Portal Ploti.pl zapewnia miejsce pod reklame sponsorowana konkursu i nie ma wpływu na przebieg konkursu.

[/su_note]Portal Ploti.pl nie odpowiada za dodane treści. Treści dodawane są przez użytkowników poprzez opcję "Dodaj". Ploti.pl nie przechowuje danych użytkowników, którzy dodali treści na stronę. Nie weryfikujemy informacji dodanych przez użytkowników oraz nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne naruszenie praw autorskich. Jeśli z jakiegoś powodu uważasz, że treść na portalu Ploti.pl nie powinna się tu znaleźć, skorzystaj z opcji "zgłoś artykuł". Jeśli Twoje zgłoszenie zostanie rozpatrzone jako naruszenie to artykuł zostanie niezwłocznie usunięty.


Pozostałe w Media

Na górę