Connect with us

Media

Niesłusznie skazany spędził w więzieniu już 18 lat. Nie wyjdzie na wolność


Jak poinformował w środę portal onet.pl, sąd apelacyjny podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji w sprawie niesłusznie skazanego za dwa zabójstwa Adama Dudały. Mężczyzna, zgodnie z decyzją wymiaru sprawiedliwości, nie wyjdzie na przedterminowe zwolnienie.


Przypomnijmy, że Dudała odsiaduje wyrok już osiemnaście lat i bezskutecznie stara się o przedterminowe opuszczenie zakładu karnego. Został skazany za dwa zabójstwa, których nie był sprawcą. O jego uniewinnienie walczy między innymi Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Sprawą Adama Dudały prokuratura zajęła się ponownie, po interwencji jedenastu dziennikarzy Onetu.

Dziennikarze dotarli między innymi do tego, że mężczyzna został osadzony w więzieniu przez pomyłkę. Podpisali się pod listem wnoszącym o ponowne zbadanie jego sprawy, opublikowanym na łamach Onetu.

Sąd odrzucił wniosek

Obecnie sprawa Dudały jest w rękach Prokuratury Krajowej, z polecenia Ministerstwa Sprawiedliwości. Jednak nie czekając na efekty śledztwa które zlecił prokuraturze resort, mężczyzna zaczął ponownie ubiegać się o przedterminowe zwolnienie. Jego wniosek odrzucił najpierw Sąd Okręgowy w Łomży, a teraz białostocki Sąd Apelacyjny – podał onet.pl.


Jak podkreślał w rozmowie z portalem Marcin Wolny, prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka – który od wielu lat walczy o wolność Dudały – przypadek ten ma „dwie płaszczyzny”.

– Z jednej strony, mamy do czynienia z osobą niesłusznie skazaną, o czym od lat mówią dziennikarze i Helsińska Fundacja. Z drugiej – w tym przypadku sąd działał w obrębie swoich kompetencji i nie rozpatrywał winy Adama Dudały, lecz sprawdzał jedynie możliwość udzielenia mu przedterminowego zwolnienia. Badano więc postawę skazanego, dokonano prognozy kryminologicznej. Ostatecznie sąd zdecydował, że jeszcze za wcześnie na udzielenie mu przedterminowego zwolnienia – stwierdził Wolny. Dodał, że „za jakiś czas ponownie wystąpią z takim wnioskiem”.

– Nie mam wątpliwości, że swoją postawą Dudała zasłużył na to, by otrzymać przedterminowe zwolnienie – zaznaczył prawnik. Jak podkreślił, ma nadzieję także na pozytywne wyniki kontroli, którą prowadzi obecnie prokuratura. Liczy na to, że potwierdzą one niewinność jego klienta. Jak jednak dodał, „dostrzega pewną sprzeczność w działaniach śledczych”.

Sprzeczność działań śledczych


– Z jednej strony po liście opublikowanym w Onecie, przyglądają się sprawie Adama pod kątem jego niewinności, a z drugiej na sali sądowej prokuratura mówi o nim jako o zdemoralizowanym zabójcy. To dwugłos, którego nie sposób wytłumaczyć. Chciałbym, żebyśmy doczekali się jakiegoś spójnego stanowiska – podsumował Wolny.

Prokuratura Krajowa podjęła czynności sprawdzające w sprawie Adama Dudały oraz Adama Kraski na zlecenie ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry. Wcześniej ministerstwo, w reakcji na list upubliczniony w Onecie, nakazało Centralnemu Zarządowi Służby Więziennej przygotowanie wszelkich danych na temat mężczyzn. Kontrola wciąż trwa, a na wyniki trzeba jeszcze poczekać.Portal Ploti.pl nie odpowiada za dodane treści. Treści dodawane są przez użytkowników poprzez opcję "Dodaj". Ploti.pl nie przechowuje danych użytkowników, którzy dodali treści na stronę. Nie weryfikujemy informacji dodanych przez użytkowników oraz nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne naruszenie praw autorskich. Jeśli z jakiegoś powodu uważasz, że treść na portalu Ploti.pl nie powinna się tu znaleźć, skorzystaj z opcji "zgłoś artykuł". Jeśli Twoje zgłoszenie zostanie rozpatrzone jako naruszenie to artykuł zostanie niezwłocznie usunięty.


Pozostałe w Media

Na górę