Connect with us

Media

Opublikowano mapę pedofilii w polskim Kościele. Bilans przeraża!


259 ofiar, 63 skazanych sprawców, 50 spraw opisywanych przez media (ale niekoniecznie wyjaśnionych), 35 zgłoszeń – tak wygląda bilans dramatycznych historii z udziałem polskich duchownych molestujących nieletnich.


Joanna Scheuring-Wielgus wraz z pracownikami fundacji Nie Lękajcie Się opracowała mapę pedofilii wśród kleru na terenie całego kraju. „Skażone” jest każde duże miasto, setki mniejszych miejscowości i wsi, gdzie sprawcy są bezkarni, a ofiary nie mają jak się bronić. – Mapa to dopiero punkt wyjścia, początek – mówi nam posłanka.

Problem pedofilii w Kościele jest ogromnym zjawiskiem. Już nie na Świecie, a i w Polsce ofiary zaczynają wychodzić z cienia i mówić o swoich dramatycznych przeżyciach. Film „Kler” Wojciecha Smarzowskiego, ukazujący ciemne strony polskich duchownych, bojkotowany przez środowisko Prawa i Sprawiedliwości, wywołał lawinę buntu przeciwko dalszemu tolerowaniu milczenia na temat podłych i haniebnych zachowań księży wobec dzieci.


Posłanka niezrzeszona Joanna Scheuring-Wielgus wraz z fundacją Nie Lękajcie Się, opracowała mapę pedofilii w polskim Kościele. Bilans przeraża – mowa jest o 259 ofiarach, 35 zgłoszeniach do fundacji (autorzy mapy podkreślają, że jest ich o wiele więcej, jednak tyle umieścili w swojej interaktywnej grafice), 63 skazanych sprawcach i 50 sprawach opisanych przez media (najczęściej niewyjaśnionych). Mapa pedofilii w polskim Kościele dostępna tutaj!


– Często osoby molestowane myślą, że nikt nie może im pomóc. Często się wstydzą. Myślą, że tylko oni padli ofiarą księdza pedofila. Przygotowana przez nas mapa jest punktem wyjścia. To początek. Zależy nam na tym, żeby ośmielić inne pokrzywdzone osoby, aby im pomóc i aby wreszcie skończył się koszmar dzieci molestowanych przez księży. Przejrzyjmy na oczy. Ta mapa to wierzchołek góry lodowej – mówi o projekcie Fakt24 Scheuring-Wielgus.

Zakonnik brat S. (K.P.) z Pakości

Skazany w 2009 r. na 4,5 roku więzienia za molestowanie ministranta, wykorzystywał chłopca od 2002 do 2006 r. Bywało, że nakłaniał go do poddania się „innej czynności seksualnej” nawet kilka razy w tygodniu. Śledczy na komputerze oskarżonego znaleźli zdjęcia pornograficzne z udziałem dzieci.

Ksiądz wikary W.P. z Witoni


Skazany w 2002 r. na rok i 8 miesięcy więzienia za wykorzystywanie seksualne pięciu ministrantów.

Ksiądz katecheta z Wałbrzycha

Molestuje 15-latkę, która zachodzi w ciążę i rodzi dziecko.

To tylko niektóre z historii, zobrazowanych i opisanych w interaktywnej mapie. Znajdziemy na niej sprawy opisane w mediach, zgłoszenia osób poszkodowanych, historie ofiar duchownych i skazanych za pedofilię, przyporządkowane do miejsca dramatycznych wydarzeń.
Portal Ploti.pl nie odpowiada za dodane treści. Treści dodawane są przez użytkowników poprzez opcję "Dodaj". Ploti.pl nie przechowuje danych użytkowników, którzy dodali treści na stronę. Nie weryfikujemy informacji dodanych przez użytkowników oraz nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne naruszenie praw autorskich. Jeśli z jakiegoś powodu uważasz, że treść na portalu Ploti.pl nie powinna się tu znaleźć, skorzystaj z opcji "zgłoś artykuł". Jeśli Twoje zgłoszenie zostanie rozpatrzone jako naruszenie to artykuł zostanie niezwłocznie usunięty.


Pozostałe w Media

TOP 5 TYGODNIA

Na górę