Connect with us

Media

Rodzina Tomasza Komendy przeżyła horror. ”Mówili, że wychowała bestię, a nie syna”


– Ja i moja rodzina przeszliśmy horror. Do mojej mamy mówili, że wychowała bestię, a nie syna – mówi w rozmowie z Onetem Tomasz Komenda. Za niesłuszne skazanie i spędzenie w więzieniu 18 lat, będzie domagał się 18 milionów odszkodowania od Skarbu Państwa. 


Tomasz Komenda, który w 2004 r. został prawomocnie skazany na 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki, odsiadywał wyrok w Zakładzie Karnym w Strzelinie. W połowie marca br. został przez sąd penitencjarny przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu warunkowo zwolniony z odbywania kary i wyszedł na wolność po 18 latach.

– Często śnią mi się koszmary i budzę się w środku nocy zlany potem. Wracają wspomnienia z więzienia, w którym bito mnie i poniżano. Człowiek z takim paragrafem jak ja jest traktowany w „kryminale” gorzej niż karaluch. Nie ma żadnych praw. Jest zwykłym śmieciem – mówi Tomasz Komenda.

Według prokuratury – która zgromadziła nowe dowody w tej sprawie – mężczyzna nie popełnił zbrodni, za którą został skazany. 16 maja Sąd Najwyższy uniewinnił Tomasza Komendę. O szansie na opuszczenie Zakładu Karnego dowiedział się od jednego z policjantów.


– Przyjechał do mnie do więzienia i powiedział, że wiedzą już, że jestem niewinny i niedługo udowodnią to wszystkim. Dla mnie to było światełko w tunelu – dodał.

Komenda wspomina, że jego rodzina była przez lata obrzucana błotem. Teraz sytuacja uległa zmianie. – Moja rodzina również przechodziła horror. Wszyscy się od niej odwrócili. Do mojej mamy mówili, że wychowała bestię, a nie syna. Ale po 18 latach wyszło na to, że się mylili. Okazało się, że to był jeden wielki błąd. Czy celowy? To się jeszcze okaże – powiedział w rozmowie z Onetem.

Tomasz Komenda – odszkodowanie 

Komendą będzie ubiegać się o 18 milionów złotych odszkodowania za czas, jaki niesłusznie spędził w więzieniu. – Jeżeli uwzględnić 6 570 dni, które Tomasz Komenda spędził w zakładzie karnym, to jeżeli kwotę osiemnastu milionów złotych, a więc po milionie za każdy rok spędzony w zakładzie karnym się przeliczy, to wypada około 2700 złotych za każdy dzień pobytu – powiedział Ćwiąkalski.

Dodał, że taka kwota została ustalona po uwzględnieniu sytuacji w jakiej znalazł się Komenda . – Jeżeli ktoś uważa, że to to dużo, to niech przez kilka dni spróbuje przebywać w warunkach w jakich przebywał pan Komenda – oświadczył mecenas. Poinformował, że wniosek w tej sprawie zostanie złożony do końca roku.Portal Ploti.pl nie odpowiada za dodane treści. Treści dodawane są przez użytkowników poprzez opcję "Dodaj". Ploti.pl nie przechowuje danych użytkowników, którzy dodali treści na stronę. Nie weryfikujemy informacji dodanych przez użytkowników oraz nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne naruszenie praw autorskich. Jeśli z jakiegoś powodu uważasz, że treść na portalu Ploti.pl nie powinna się tu znaleźć, skorzystaj z opcji "zgłoś artykuł". Jeśli Twoje zgłoszenie zostanie rozpatrzone jako naruszenie to artykuł zostanie niezwłocznie usunięty.


Pozostałe w Media

Na górę