Connect with us

Media

Tak NFZ wciska ludziom kit!


Ministerstwo Zdrowia chwali się, że skraca kolejki dla pacjentów. Szkoda, że na razie tylko w internecie. Najlepszym dowodem jest uruchomiona właśnie przez Narodowy Fundusz Zdrowia nowa strona internetowa wskazująca, ile trzeba czekać na wizytę u specjalisty czy na miejsce w szpitalu. Szkopuł w tym, że podane tam terminy są nieaktualne!


„Narodowy Fundusz Zdrowia uruchamia informator o terminach leczenia, wyszukiwarkę sprawdzającą, gdzie najszybciej uzyskać pomoc lekarza. Baza adresów i telefonów zawiera blisko 14 tys. placówek medycznych świadczących usługi w ramach umowy z NFZ. Pod adresem Terminyleczenia.nfz.gov.pl można sprawdzić, gdzie i kiedy najszybciej uzyskamy pomoc lekarza, ile osób czeka na leczenie w placówce, którą wybraliśmy” – chwali się NFZ. Nowy informator zastąpił dotychczasowy spod adresu kolejki.nfz.gov.pl, który wielokrotnie był krytykowany za podawanie nieprawdziwych terminów.


I co się zmieniło? Nic! Losowo wybraliśmy jedno badanie i wizyty u dwóch specjalistów. Jak pokazujemy niżej, terminy ze strony i terminy uzyskane telefonicznie w placówkach różnią się o miesiące, a nawet lata, od dat, jakie widnieją na stronie NFZ! To nabijanie pacjentów butelkę. – Dane, które otrzymujemy i które są publikowane bezpośrednio na stronie, otrzymujemy z placówek medycznych – tłumaczy Faktowi rzecznik NFZ Sylwia Wędrzyk-Bularz. Po wysłuchaniu naszych zastrzeżeń, w centrali przyjrzano się sprawie, dostrzegając pewne nieprawidłowości. Tyle że kontrola powinna być przeprowadzona na o wiele szerszą skalę. Tu w końcu chodzi o zdrowie i życie milionów pacjentów, którzy uwierzyli w zapewnienia NFZ i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego (46 l.), że kolejki w państwowej służbie zdrowia będą coraz krótsze.

Przypadek nr 1:

Rezonans magnetyczny w Magodent w Warszawie:

– Dzień dobry. Jakie są najbliższe wolne terminy zapisu na rezonans magnetyczny?

– Zapraszamy w marcu.

– Ale to za ponad pół roku.

– Tak, zapraszamy w marcu 2019 r.

(Według NFZ najbliższy wolny termin to 25 września tego roku)


Przypadek nr 2:

Endokrynolog w NZOZ Promedica w Białymstoku:

– Dzień dobry. Chciałbym się zapisać u państwa na wizytę do endokrynologa.

– Dorosły?

– Tak.

– A skierowanie jest pilne czy nie?

– Nie.

– Najbliższy termin mamy w styczniu.

(Według NFZ najbliższy wolny termin to 17 września tego roku)


Przypadek nr 3:

Ortodonta w NZOZ Lecznica Stomatologiczna Gocław VIP w Warszawie:

– Dzień dobry, chcę zapisać dziecko do ortodonty na NFZ.

– Jeśli to pierwsza wizyta, to proponuję, by była odpłatna, bo inaczej trzeba czekać dwa lata. Jeśli pani zdecyduje się na odpłatną wizytę, pierwszy termin mogę zaproponować na 28 września.

– Ale na stronie NFZ jest informacja, że pierwszy wolny termin to 8 listopada!

– W tym roku mogę pani zaproponować tylko wizytę odpłatną.Portal Ploti.pl nie odpowiada za dodane treści. Treści dodawane są przez użytkowników poprzez opcję "Dodaj". Ploti.pl nie przechowuje danych użytkowników, którzy dodali treści na stronę. Nie weryfikujemy informacji dodanych przez użytkowników oraz nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne naruszenie praw autorskich. Jeśli z jakiegoś powodu uważasz, że treść na portalu Ploti.pl nie powinna się tu znaleźć, skorzystaj z opcji "zgłoś artykuł". Jeśli Twoje zgłoszenie zostanie rozpatrzone jako naruszenie to artykuł zostanie niezwłocznie usunięty.


Pozostałe w Media

Na górę